WZM1 Odkrywanie prawdziwego siebie.

Cześć, proponuję dziś nowy format (Warsztaty z myślenia – WZM odcinek 1) w postaci tekstu do przemyślenia, a następnie mojej subiektywnej opinii na temat danego zagadnienia (swojej opinii nie odkryłem od zera, ale opierając się na wielu twórcach, filmach na youtube, artykułach, podcastach itp. i po przemyśleniu tak przedstawiony pogląd ma dla mnie sens).

Odkryj siebie

Po zastanowieniu się nad danym tematem kliknij w przycisk /czytaj dalej/ aby przejść dalej do kolejnej części. Zaufaj sobie, swoim myślom i spostrzeżeniom.

Staram się być konkretny więc zaczynamy 😉

Definicje używane poniżej, a mogące mieć dla różnych osób różne znaczenie (ja używam ich w takim znaczeniu jak poniżej):

Mózg – narząd naszego ciała w którym zachodzą procesy myślowe, składający się z neuronów i połączeń między nimi, to tutaj dzieje się to co nazywamy umysłem

Umysł – wszelkie procesy myślowe (aktywność mózgu), odczuwanie emocji, wspomnienia itp.

Na początek proponuję zastanowić się nad poniższym pytaniem. Nie spiesz się. Siedzenie w ciszy i wyłączenie / wyciszenie przeszkadzających powiadomień i dźwięków jest wskazane 🙂

Kim jestem? – zastanów się samodzielnie kim / czym jesteś? Co Cię definiuje? Czym jest „ja”?

Czytaj dalej

Czy jesteś historią i zbiorem informacji które zebrałeś przez całe życie? Czy definiuje Cię twoje imię i nazwisko?

Czytaj dalej

Według naukowców każdy z nas jest pyłem gwiezdnym, który po miliardach (13,8 miliarda wg aktualnych wyliczeń) lat uzyskał samoświadomość. Jesteśmy wynikiem ewolucji, a obecnie (w tym dokładnie momencie) jesteśmy całą aktywnością neuronów w naszym mózgu. Nic więcej i nic mniej. Imię i nazwisko to koncepty umysłu stworzone do łatwiejszej komunikacji i identyfikacji osób.

Na Uniwersytecie Toronto rozróżniono sieci połączeń w mózgu odpowiadające ze doświadczanie własnego „ja”. Jedna sieć to „narrative focus” („skupienie na narracji”) – NF – aktywna gdy układamy sobie w głowie opowieść na podstawie przeżytych doświadczeń. Druga sieć to „experiental focus” („skupienie na doświadczeniu”) – EF – aktywna gdy nie myślimy i nie osądzamy, lecz w czystej postaci doświadczamy chwili obecnej. Dla osób praktykujących medytację większą aktywność wykazuje sieć EF, a mniejszą NF. Dowodzi to możliwości zmiany w postrzeganiu rzeczywistości praktykując medytację czy uważność (w tym postrzeganie siebie). Obie sieci są potrzebne i warto jest szukać równowagi między myśleniem, a doświadczaniem. Z reguły równowaga ta jest zaburzona dominacją myślenia (NF) i minimalnej aktywności sieci EF.

Czytaj dalej

Zastanów się co sprawiło że jesteś tym czym jesteś, że podejmujesz takie a nie inne działania? Czy masz w pełni wolną wolę i samemu decydujesz o sobie? Czy ktoś ma na ciebie wpływ? Jeśli tak to jest to wpływ pozytywny czy negatywny? Jeśli nie to na jakiej zasadzie podejmujesz własne decyzje?

Czytaj dalej

Neurobiolodzy i inni naukowcy twierdzą że jesteśmy ukształtowani przez środowisko, a to w jakim środowisku się urodziliśmy to jedynie kwestia przypadku. Zasady wpajane przez rodziców, nauczycieli i innych ludzi kształtują nas i nasze zachowanie. Możemy się z nimi zgadzać i postępować według wskazówek lub buntować się i działać inaczej. Każdy kto wprowadza jakąś myśl oddziałuje na nas bez względu na naszą wolę. Czy jesteś sobie w stanie wyobrazić że idziesz z bombą i się wysadzasz wśród innych ludzi? Zakładam że nie, a to dlatego że jesteś wychowany w takim środowisku, gdzie takie działania są uważane za złe, karalne, bezsensowne i nieakceptowalne (co wydaje mi się bardzo słuszne). A teraz wyobraź sobie że rodzisz się w kraju i rodzinie o ekstremistycznych poglądach Islamskich. Od zawsze słyszysz że zabijanie niewiernych jest dobre, że czeka Cię za to nagroda po śmierci, że twoi wielcy przodkowie tak zrobili i należy ich naśladować. Pomyśl że wmówiono Ci, że tych których zabijesz nie należy szanować bo są zepsuci i źli (wpajanie takich wartości to wg różnych wyliczeń w zależności od rodzaju badań i tego kto je przeprowadza religii od 0,01% do 68% Islamu i nie należy generalizować mając tak rozbieżne dane i nie o takie osądy w tym wpisie chodzi). Czy w takim wypadku nie zabrałbyś bomby do plecaka i z modlitwą na ustach nie wysadził się ratując świat od zepsutych niewiernych i oczekując swojej wielkiej nagrody po śmierci? Tylko najwybitniejsze jednostki potrafiące samodzielnie krytycznie myśleć byłyby w stanie się temu sprzeciwić, dowiedzieć jaki jest pogląd drugiej strony, zastanowić się nad sensem takich działań. Myślę że istnieje prawdopodobieństwo, że sam mając wpajane takie wartości w domu, szkole i meczecie poszedłbym z bombą i ratował świat. Co więcej, prawdopodobne jest że żyjąc w środowisku Adolfa Hitlera i mając takie doświadczenia jak on (czy może jakąś chorobę psychiczną), być może postąpiłbym w tak przeraźliwie brutalny sposób z wieloma milionami osób uważając to za słuszne – po prostu dopuszczam taką myśl, pewności nie mam (i zapewne nigdy nie będę miał) i to napawa mnie głęboką refleksją zanim kogokolwiek kogo w życiu spotykam osądzę (a staram się w ogóle nikogo nie osądzać, lecz patrzeć na jego potencjał jak człowieka). Mam jednak to szczęście że urodziłem się we wspaniałej i wspierającej rodzinie, gdzie szczerość i dobro są niezwykle wysoko cenione, a szacunek należy się każdemu człowiekowi. Widzę także znacznie lepszy sposób na zmianę świata poprzez szerzenie idei krytycznego i logicznego myślenia, a co z tego wynika czynienia dobra dla innych (w jaki sposób to z tego wynika postaram się wyjaśnić w jednym z kolejnych wpisów).

Ten odcinek specjalnie ma na celu wzbudzić w Tobie emocje, kontrowersje, ponieważ w taki sposób można zmienić czyjeś myślenie – pobudzając emocje. Mam nadzieję że mi się to udało, przemyślisz powyższe przykłady i wyciągniesz coś wartościowego dla siebie. A jeśli masz mnie za przyszłego terrorystę czy drugiego Hitlera to prawdopodobnie jest to trochę za trudny tekst dla Ciebie jak na ten etap Twojego rozwoju i postrzegania świata, proponuję wrócić w przyszłości i pomyśleć nad tym jeszcze raz (sam zapewne kilkanaście lat wcześniej buntowałbym się wobec takiej treści wpisu, nie rozumiejąc jak można usprawiedliwiać najgorsze działania jakie człowiek może zrobić drugiemu – w gruncie rzeczy to nie usprawiedliwianie, ale spojrzenie z innej perspektywy) lub nigdy więcej nie wracać, bo kolejne wpisy mogą znów wywołać negatywne bezcelowe emocje – a jeśli tego chcesz uniknąć (w odróżnieniu od emocji będących katalizatorem dla sposobu postrzegania rzeczywistości) 🙂

Z lekkimi obawami zachęcam do komentowania i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami 😉 Może sam zmienię swoje myślenie pod wpływem czyjejś logicznej wypowiedzi, a staram się zawsze zmieniać zdanie gdy logika i rzeczywistość pokazują coś innego niż do tej pory myślałem.

Standardowo życzę Ci miłego dnia, siły do czynienia dobra i mądrości pozwalającej wyciągać wnioski z porażek 🙂 Do zobaczenia.

Czytaj dalej

Jeśli masz ochotę podziel się i polub 🙂
Facebook
Google+
http://rozwinumysl.pl/wzm1-odkrywanie-prawdziwego-siebie/
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *